Wiedza w... płynie

Już w przyszłym tygodniu, od 9 sierpnia w Eksperymentarium odbędą się warsztaty dotyczące świata wody.                               

Czy wiecie, że…
• ciało ludzkie składa się z około 60% wody, a nasz mózg ma jej aż ponad 80%? Można by powiedzieć, że jesteśmy chodzącą wodą.
• prawie 70% powierzchni ziemi pokrywa woda, a ponad 96% tej wody to zbiorniki zasolone? Pozostałe zasoby słodkiej wody nie zawsze są dla nas dostępne.
• nie tylko Afryka wysycha? W ciągu ostatnich dwudziestu lat powierzchnia kilkuset jezior mazurskich zmniejszyła się nawet 40%. Długość Noteci, siódmej pod względem długości rzeki w Polsce to w teorii 391 km, faktycznie Noteć wyschła całkowicie na długości ponad 50 kilometrów!
• na wyprodukowanie jednego t-shirt’u potrzeba niemal 3000 litrów wody? To dla porównania tyle ile spożywa jej przeciętna osoba dorosła w ciągu 3 lat.
• w oceanach pływa już co najmniej 150 milionów ton śmieci, głównie plastiku? Czy wiecie jaki ma to wpływ na organizmy tam żyjące?
• woda lecąca z kranu może zawierać cząsteczki, które miliony lat temu piły dinozaury?

Wydawałoby się, że woda jest dostępna i powszechna dla wszystkich, a jednak nie wszyscy mają możliwość z niej korzystać. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób zminimalizować ryzyko marnowania wody w codziennym życiu.
Co zrobić zatem, aby rozsądnie gospodarować zasobami wodnymi? Na początek wystarczy zmiana kilku codziennych nawyków w korzystaniu z wody. Niby to niewiele, ale z pewnością zdziała sporo. Możemy, np. ograniczać kąpiele w wannie bądź nie napełniać jej całkowicie lub przerzucić się na korzystanie z prysznica. Do podlewania ogrodu używajmy zgromadzonej wcześniej deszczówki. W czasie mycia zębów, czy namydlania rąk zawsze zakręcajmy kran. Ograniczmy używanie środków chemicznych do czyszczenia, można je zastąpić naturalnymi, jak ocet, soda, czy sok z cytryny. Nie wylewajmy żadnych środków chemicznych poza kanalizacją, w szczególności do gleby, rzek, czy jezior.

A może chcecie zaczerpnąć jeszcze więcej wiedzy, poznać wiele ciekawostek dotyczących wody i przeprowadzić z nami wodne eksperymenty? Zapraszamy do udziału w warsztatach.
Zapisy pod numerem telefonu: 739 007 599.

Share:
Eksperymentator

| Author

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…