Cóż to były za wakacje!

 • Updated: 29/08/2022

Zobaczcie, jak wyglądały wakacje w Eksperymentarium.                                                                                      

Na początek tygodnia - trochę ruchu dla rozpędu, angażowaliśmy wszystkie mięśnie. We wtorki podczas zajęć sensorycznych angażowaliśmy wszystkie zmysły. Niejeden fakir pozazdrościłby wam spaceru po ścieżce sensorycznej. Plastyczne środy pozwoliły nam odkryć prawdziwych artystów. W czwartki pojawiały się wybuchające wulkany, lampy lawy i wasze ulubione armaty. A w piątki było nam zielono.

Wakacyjne eksperymentowanie dobiegło końca. Ale nie martwcie się! Przygotowaliśmy dla Was na jesień mnóstwo niespodzianek.

Ten wrzesień poświęcimy drzewom i wodzie. Koniecznie zostańcie z nami!

Tylko trochę bałaganu

 • Updated: 27/07/2022

My dorośli wiemy, że "ilość szczęścia dziecka jest wprost proporcjonalna do ilości błota na nim osiadłego".

Choć oczywiście nie zachęcamy do rezygnacji z kąpieli, to zapewniamy, że zajęcia w Eksperymentarium potwierdzają tę tezę.

Farby na rękach = świetna zabawa! Z masą solną jest jeszcze weselej!


Nasi milusińscy malowali po kartkach i po chodniku, wykorzystali polne kwiaty i stworzyli piękne solne obrazki kwiatów oraz swoich psich i kocich przyjaciół. Spójrzcie, jacy oni zdolni.

Lato w Eksperymentarium

 • Updated: 14/07/2022

Na wystawie codziennie inni goście i codziennie nowe warsztaty. 

Zobaczcie, jak bawimy się na wakacyjnych warsztatach. I odwiedźcie nas koniecznie!

 

Noc Muzeów – Tropem nocnych zwierząt

Co kryje się w ciemności?
Noc budzi w nas zazwyczaj uczucie niepewności a nawet strachu. Większość ludzi znacznie lepiej czuje się za dnia niż o zmroku a to dlatego, że przystosowani jesteśmy do życia w dzień, a noc służy nam do odpoczynku. Gdybyśmy jednak byli wyposażeni w tak rozwinięte zmysły jak zwierzęta nocne, nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Mogli się o tym przekonać uczestnicy Nocy Muzeów, która odbyła się 13 maja w Chojnickim Eksperymentarium. Nasi odwiedzający mieli okazję poznać świat nocnych zwierząt, przemierzając ciemne zakątki naszej wystawy z latarkami i mapami w ręku. Przy pomocy zmysłów takich jak słuch i dotyk odkrywali oni tajemniczy, nocny świat. Na nocnych tropicieli czekały niezapomniane atrakcje – w roli głównej nasz nietoperz, który skradł serca i rozbawił naszych gości. Na naszych milusińskich czekały także opaski z wizerunkami zwierząt, które poznali podczas wędrówki. Na koniec wyprawy czekały ich warsztaty artystyczne, na których wykonali własną sowę, nietoperza lub żabkę.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wyjątkowego wydarzenia a tych, którzy nie znają jeszcze wystawy interaktywnej „Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli Eksperyment z koegzystencji” zachęcamy do odwiedzenia nas na ul. Marsz. J. Piłsudskiego 30b (za budynkiem Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego). Informujemy również o możliwości skorzystania z naszej oferty warsztatów oraz zorganizowania urodzin dla dzieci.

Godziny otwarcia, szczegóły dotyczące biletów i odwiedzin znaleźć można na stronie internetowej: www. cewchojnice.eu, w zakładce Eksperymentarium oraz pod nr telefonu 739 007 599.

Majowe święta narodowe

 • Updated: 02/05/2022

 

Majowe święta narodowe

 

Początek maja to okres uroczystości uwieczniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. Już w piątek w naszym Eksperymentarium dzieci z Przedszkola nr 1 w Brusach wspólnie z nami uczciły zbliżające się święta, wykonując własnoręcznie piękne biało – czerwone kotyliony. Nie zabrakło również emocji podczas wybuchowych eksperymentów. Poniżej efekty ich działań.

 

Międzynarodowy Dzień Pingwina

25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pingwina. Nie bez powodu to dziś swoje święto mają te sympatyczne ptaki. Grupa naukowców, obserwująca pingwiny przez 7 lat zauważyła, że kolonia pingwinów Adeli zawsze wraca z morza na Antarktydę właśnie tego dnia. W dniu dzisiejszym odwiedziła nas najmłodsza grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Brusach.  Na naszych milusińskich czekały nie tylko doświadczenia chemiczne, ale także warsztaty plastyczne – niespodzianka z okazji Dnia Pingwina. Nasi mali goście lepili z masy solnej własne pingwiny oraz poznali kilka ciekawostek na ich temat.

Zapraszamy do podziwiania galerii prac :)

 

Co nam dają drzewa?

 • Updated: 21/04/2022

Po jarmarku

 • Updated: 02/08/2021

Czy sikorka bogatka jest bogata? I czy każdy dudek ma swój czubek?                                      

 

Z XII Jarmarku w Charzykowach wróciliśmy szczęśliwi, wybawieni i bogatsi o wiedzę związaną z ptakami. Razem ze Stowarzyszeniem "Charz..." oraz Chojnickim Alarmem dla Klimatu Eksperymentarium przez trzy dni jarmarku prowadziło ptasie zabawy edukacyjne w charzykowskim Ptasim Raju.

Dzieci wykazały się nie lada wiedzą uczestnicząc w trzech zabawach:

- Jaki to ptak?

- Sprzątamy nasze gniazdo oraz

- Ptasie Eksperymentarium.

Dzień wypełniony zagadkami zakończył się rozdaniem nagród dla uczestników gier.

A już niedługo, od 23 sierpnia, w Eksperymentarium cały tydzień poświęcimy naszym skrzydlatym przyjaciołom podczas warsztatów Ptaki Cudaki.

Zapraszamy. 

 

 

Zapraszamy do podziwiania waszej pracy i prac :)

Gdzie są moje okulary?!?

 • Updated: 10/12/2019

biega, krzyczy pan... Mikołaj?                            

Oj, tegoroczne Mikołajki okazały się dla Mikołaja prawdziwym wyzwaniem. Gdy zbierał się już do wyjazdu, okazało się, że zniknęły gdzieś jego buty, rękawiczki, okulary.. I jak tu przeczytać dziecięce listy? Jak ruszyć w drogę? I gdzie te elfy z prezentami?
Całe szczęście na pomoc Mikołajowi ruszyły dzieci. Nowi pomocnicy szybko odnaleźli części garderoby, które psotne elfy pochowały na wystawie w Eksperymentarium, przygotowali kartki świąteczne i prezenty dla innych dzieci.
Oczywiście Mikołaj nie zapomniał o upominkach dla swoich małych pomocników.
Jak było? Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Egzotyczni przyjaciele

 • Updated: 12/11/2019

Jacek, Agatka, Dyzio i Nikodem oraz... straszyki, patyczaki, wije i karaczany odwiedziły Eksperymentarium w piątek 8 listopada.                            
Egzotyczną lekcję z niezwykłymi zwierzętami przeprowadził dla nas pan Jarosław Rejmer, miłośnik nie tylko owadów...
Uczestnicy zajęć szybko zaprzyjaźnili się z gadami, pająkami i patyczakami.
Prawdziwy respekt budził skorpion. Nieco mniej straszne okazały się straszyki, nawet te podwijały ogony udając skorpiony.
Nikt ie próbował też głaskać ptaszników, włąski tych "puszystych" pająków są parzące!
Mogliśmy policzyć, ile nóg ma krocionóg i spojrzeć w oczy przerażającej modliszce.
Znacznie trudniej było spojrzeć w oczy Jacusiowi, który, jak to kameleon, patrzył każdym okiem w inną stronę.
Z pewnością słodziakami nie można nazwać karaczanów, trudno uwierzyć, że niektórzy zajadają je pieczone, smażone, gotowane, a nawet na surowo. Jeszcze trudniej - że w popularnych czipsach, napojach i kosmetykach znajdziemy dodatki pozyskiwane z tych niezbyt lubianych owadów.
Prawdziwym wyzwaniem okazały straszyki - bo jak odrżnić patyczaka od patyka? A od liścia - liścia?

Mamy nadzeję, że podobała Wam się nasza egzotyczna lekcja przyrody. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Ślad z wakacji

 • Updated: 12/09/2019

Przyszedł wrzesień, a z nim nieuchronnie - koniec wakacji.

Jest to ten moment, który przywołuje wspomnienia z lata.

W Eksperymentarium podczas wakacji działało się dużo, a liczne warsztaty mile umilały spędzony u nas czas. 

Zdjęcia

 • Updated: 18/06/2019

Chcecie zobaczyć, jak wyglądało nasze spotkanie z ptakami drapieżnymi?                         

Zapraszamy do galerii:

 

Słodkie urodziny

 • Updated: 11/06/2019

Słodkie eksperymenty, cukierkowe konstrukcje, dekorowanie ciasteczek...                 

 

oczywiście nie zabrakło kolorowych baniek mydlanych..

Czwarte te urodziny to ważne wydarzenie! W tym roku 06.06  Eksperymentarium świętowało również to swoje. Jak każde urodziny, które dotychczas obchodziliśmy, tak i te były wyjątkowe, niepowtarzalne i z odrobiną słodyczy w tle... Bo czy jest wśród nas ktoś kto ich nie lubi?

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.    

Kaszubskie legendy

 • Updated: 20/05/2019

W tym roku tematem przewodnim Nocy Muzeów w Eksperymentarium były bajki i legendy kaszubskie.                                    

Dzieci uczestniczące w zabawie dowiedziały się, dlaczego krajobraz Kaszub jest tak urozmaicony. Poznały legendę o stworzeniu Kaszub, wedle której powstały one z resztek, jakie anioł wysypał z worka Pana Boga. W pierwszej sali wystawy znalazły w błękitnej poświacie ścinki i resztki kolorowych papierków. Spróbowały więc wcielić się w kaszubskiego anioła i stworzyć z nich własne kolorowe krainy.

Za kotłem czarownic okazało się, iż kolejną salę Eksperymentarium objęły we władanie kaszubskie diabły. Zaprosiły one dzieci do wspólnych, na szczęście całkiem niewinnych, czarcich zabaw. A skoro już udało się pokonać purtki, smętki i inne diabły z Kaszub rodem, przyszła pora na szukanie skarbu. Okazało się, że czeka on zakopany w plastikowych nakrętkach w glinianym dzbanie.

Kolejny etap wędrówki poświęcony był kaszubskim instrumentom. Dzieci poznały burczybasy, a także brumbas, bardziej znany pod nazwą diabelskich skrzypiec. Nie lada wyzwaniem było zadąć na bazunie.

Obok tradycyjnych strojów kaszubskich dzieci mogły też poznać atrybuty przebierańców: maszkary konia, kozła, byka i bociana, które wykorzystywali tzw. gwiżdże odwiedzając domostwa w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Na koniec zabawy dzieci dowiedziały się, jak powstał haft kaszubski i co oznaczają poszczególne kolory. Kolor niebieski odzwierciedla niebo nad Kaszubami, chabrowy jeziora, a granatowy głębię morza. Zieleń przypisana jest lasom, żółty – łanom zbóż, czerwony jak krew, którą Kaszub gotów jest przelać za obronę ojczyzny, a czarny symbolizuje kaszubską ziemię. Dzieci stworzyły swoje własne wzory kaszubskie na drewnianych łopatkach, które na pamiątkę zabrały do domu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

„Niepodległa przedsiębiorczość” pod takim hasłem w tym roku odbył się w Eksperymentarium Światowy Tydzień Przedsiębiorczości połączony ze 100-leciem odzyskania Niepodległości.

Co w tym tygodniu działo się w Centrum Edukacyjno- Wdrożeniowym i Eksperymentarium?
Najmłodsi wzięli udział w zajęciach na temat polskiego złotego i oszczędzania prowadzonych przez panią Annę z PKO Banku Polskiego.
Trochę starsi uczestnicy mieli okazję posłuchać ciekawostek na temat zawodów, które zniknęły z rynku pracy, a także zapoznać się z zawodami przyszłości na zajęciach z mechatroniki czy druku 3D. 

Interesującym wydarzeniem był wykład „Piękna Niepodległa. Rola kobiet w odzyskaniu Niepodległości” przygotowanym przez panią Edytę Gryl, a także prezentacja multimedialna dotycząca lokalnego patrioty Antoniego Wolszlagiera, której autorami byli uczniowie z Technikum nr 3 w Chojnicach. 

Główną atrakcją tygodnia była wystawa „Prywaciarze- początki polskiej mikro przedsiębiorczości”, która gościła w Eksperymentarium od 13.11. do 16.11. dzięki uprzejmości Akademii Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr Bogusława Federa.

Wystawa ukazywała na zdjęciach jak i eksponatach mikro przedsiębiorców z lat 1945-89 czyli PRL-u

Jak udało się nam połączyć te dwa święta? Możecie zobaczyć w załączonej poniżej galerii zdjęć.

Wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować to przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy i jednocześnie liczymy na możliwość dalszej współpracy.

Wywrotkowo

 • Updated: 08/06/2018


6 czerwca 2018 obchodziliśmy 3 urodziny Eksperymentarium - pod hasłem odjazdowe urodziny. Jak było? Wywrotkowo. Ale bezpiecznie.

Nocna podróż w czasie

 • Updated: 23/05/2018

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Nocy Muzeów, której to nocy w Eksperymentarium wybraliśmy się w podróż w czasie.

 

Powiało chłodem

 • Updated: 17/05/2018

i wcale nie mamy na myśli pogody!!!                                                 


Dzięki współpracy z Fundacją Młody Naukowiec w dniach 17-18 maja odbywają się w Eksperymentarium warsztaty chemiczne. Zgodnie z zapowiedzią - uczniowie wzięci chemię w swoje ręce. Efekty - dosłownie mrożą krew w żyłach. Zapraszamy do galerii.

Wdrażamy małych

 • Updated: 02/02/2018

w nowe technologie w laboratorium CEW.

Nie każdy wie, że w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym oprócz Eksperymentarium działają również trzy laboratoria, m.in. laboratorium prototypowania..
Młodzi programiści, którzy odwiedzili Eksperymentarium samodzielnie zaprojektowali swoje modele, mogli sprawdzić, jak ich projekty sprawdzą się w wydruku. Okazało się, iż nauka podstaw programowania może przypominać bardzo... grę w Minecraft, którą nasi milusińscy z pewnością dobrze znają.

Jak Wam się podoba logo CEW zaprojektowane w bardzo "minecraftowej" wersji?

Co jest ograniczeniem dla młodych odkrywców? Tylko wyobraźnia!

Ile bałwanów

 • Updated: 02/02/2018

znalazło się w Eksperymentarium tej zimy?


Któż to zliczy? Podczas ferii zimowych w Eksperymentarium bałwany z radości... aż skakały.

Wreszcie znalazły miejsce dla siebie. Choć śniegu nie widać. Nawet gorąca atmosfera podczas zajęć im nie przeszkadzała.

Pozdrawiam
Bałwan

 

 

 

Od początku do teraz

 • Updated: 06/08/2016

Od początku do teraz; czyli jak powstawało i jak wygląda teraz eksperymentarium...

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…