Strona 1 z 28

Noc Muzeów – Tropem nocnych zwierząt

Co kryje się w ciemności?
Noc budzi w nas zazwyczaj uczucie niepewności a nawet strachu. Większość ludzi znacznie lepiej czuje się za dnia niż o zmroku a to dlatego, że przystosowani jesteśmy do życia w dzień, a noc służy nam do odpoczynku. Gdybyśmy jednak byli wyposażeni w tak rozwinięte zmysły jak zwierzęta nocne, nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Mogli się o tym przekonać uczestnicy Nocy Muzeów, która odbyła się 13 maja w Chojnickim Eksperymentarium. Nasi odwiedzający mieli okazję poznać świat nocnych zwierząt, przemierzając ciemne zakątki naszej wystawy z latarkami i mapami w ręku. Przy pomocy zmysłów takich jak słuch i dotyk odkrywali oni tajemniczy, nocny świat. Na nocnych tropicieli czekały niezapomniane atrakcje – w roli głównej nasz nietoperz, który skradł serca i rozbawił naszych gości. Na naszych milusińskich czekały także opaski z wizerunkami zwierząt, które poznali podczas wędrówki. Na koniec wyprawy czekały ich warsztaty artystyczne, na których wykonali własną sowę, nietoperza lub żabkę.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wyjątkowego wydarzenia a tych, którzy nie znają jeszcze wystawy interaktywnej „Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli Eksperyment z koegzystencji” zachęcamy do odwiedzenia nas na ul. Marsz. J. Piłsudskiego 30b (za budynkiem Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego). Informujemy również o możliwości skorzystania z naszej oferty warsztatów oraz zorganizowania urodzin dla dzieci.

Godziny otwarcia, szczegóły dotyczące biletów i odwiedzin znaleźć można na stronie internetowej: www. cewchojnice.eu, w zakładce Eksperymentarium oraz pod nr telefonu 739 007 599.

Młodzież też może pomóc Ukrainie!                                            

"Ty druha we mnie masz
Kiedy szukasz, gdzie twój kąt
A przytulny dom jest wiele mil stąd
Nie zapomnij, bo popełnisz błąd, że
Ty druha we mnie masz” – S. Soyka

Młodzież też może pomóc Ukrainie! Takiemu działaniu służy p[latforma druhawemniemasz.com
Dzięki formularzowi zgłoszeniowemu możemy zarejestrować się, jako „ polski przyjaciel”, dzięki temu mamy możliwość poznać i wesprzeć w tym trudnym czasie „ukraińskiego przyjaciela”.
Naszą pomocą może być wsparcie czysto przyjacielskie – rozmowa, spacer, wyjście na kawę czy do kina, oprócz takiego wsparcia możliwa jest też pomoc, np. w szkole, czy na uczelni, pomoc w poznaniu języka polskiego, korepetycje, czy wsparcie przy procesach rekrutacyjnych do szkół.
Za pomocą formularza zgłoszeniowego możemy również zdecydować, czy nasza pomoc będzie lokalna, czy zdalna.

Spróbujcie, zarejestrujcie się, na pewno znajdzie się ktoś, kto liczy właśnie na wasze wsparcie.

Uwaga! Zgłoszenia od 16 roku życia.

 

logodruha

 

Projekt "Druha we mnie masz" zainicjowany przez 19-letnią Polkę z Rzeszowa Marię Trybus szybko zyskał międzynarodowe uznanie i wsparcie studentów prerstiżowych uczelni, jak Cambridge, Oxford, czy Yale. Maria jest pasjonatką nowych technologii, stwierdziła, że cyfryzacja też jest potężnym narzędziem pomocy humanitarnej. Tym samym młodzi ludzie łącząć swoje zainteresowanie z wielka potrzebą pomocy stworzyli projekt "Druha we mnie masz". Obecnie jest to już coś znacznie ważniejszego, niż zwykły portal internetowy. Projekt stworzył nową społecznośc, w ramach której licealiści i studenci mogą realnie wspomóc młodych ludzi brutalnie oderwanych od swojego uczelnianego życia na Ukrainie.

Pełen tekst utworu Stanisława Soyki:

Ty druha we mnie masz
Ty druha we mnie masz
Kiedy szukasz, gdzie Twój kąt
A przytulny dom jest wiele mil stąd
Nie zapomnij, bo popełnisz błąd
Że Ty druha we mnie masz
Tak, Ty druha we mnie masz
Ty druha we mnie masz
Ty druha we mnie masz
Kiedy masz kłopot, diabeł z nim
Pomocy trzeba Ci, wal jak w dym
Razem trzymajmy się, przekonasz się
Że Ty druha we mnie masz
Ty druha we mnie masz
Niektórym wydaje się, że są dużo lepsi, silniejsi itd (może)
Lecz żaden z nich na pewno nie ma pojęcia, że ja
Ja kocham Cię, to wiesz
Z biegiem zim i lat ta przyjaźń bez przerwy trwa
Gdzie ja tam Ty, w złe i dobre dni
Ty druha we mnie masz
Ty druha we mnie masz
Ty druha we mnie masz
02 marzec 2022

Telefon zaufania

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka uruchamia dyżury w języku ukraińskim i rosyjskim.

 

Od środy 2 marca przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 dyżurować będzie psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim. Będzie też można uzyskać wsparcie w języku rosyjskim.

Dyżury psychologa w języku ukraińskim i rosyjskim:

– w godzinach 15-22:

środa 2 marca

czwartek 3 marca

poniedziałek 7 marca

czwartek 10 marca

poniedziałek 14 marca

wtorek 15 marca

środa 16 marca

poniedziałek 21 marca

wtorek 22 marca

środa 23 marca

czwartek 24 marca

środa 30 marca

– w godzinach 22-6:

piątek 11 marca

sobota 26 marca.

Допомога українською мовою 800 12 12 12. З середи 2 березня при безкоштовному Дитячому Телефоні Довіри Обмудсмена Прав Дитини буде чергувати україномовний психолог. Також можна отримати підтримку росїйською.
Чергування психолога українською та російською:
– з 15.00 до 22.00:
середа 2 березня
четверг 3 березня
понеділок 7 березня
четверг 10 березня
понеділок 14 березня
вівторок 15 березня
середа 16 березня
понеділок 21 березня
вівторок 22 березня
середа 23 березня
четверг 24 березня
середа 30 березня
– з 22.00 до 6.00:
п’ятниця 11 березня
субота 26 березня.

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie na Ukrainie?                                   

Nie tylko dorosłych uderza fala przerażających informacji o tym, co dzieje się na Ukrainie. Zachęcamy do przeczytania artykułu, na temat tego, jak możemy rozmawiać z dziećmi o wojnie:

kosmosdladoroslych.pl/ale-temat/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie-w-ukrainie

 PLAKAT POKOJ kosmosdladziewczynekNR12 1

Ilustracja: Zosia Dzierżawska

23 luty 2022

Puzzlomania

Zespół Szkół nr 2 w Chojnicach serdecznie zaprasza na III Chojnickie Mistrzostwa Układania Puzzli na Czas – Chojnicką Puzzlomanię.           

Impreza odbędzie się w dniu 12 marca br. w świetlicy Zespołu Szkół nr 2 przy ulicy Angowickiej 45. Startujemy o godzinie 10.00. Układamy puzzle 500 elementów w dwuosobowych zespołach. Osoby zainteresowane mogą zgłosić swoje uczestnictwo do dnia 4 marca do godziny 14:30 u koordynatora imprezy, Jacka Hałuszkiewicza (515 597 343, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub osobiście w sekretariacie szkoły. W zgłoszeniu muszą się znaleźć: imiona i nazwiska uczestników w zespole, miejscowość zamieszkania i numer telefonu. Kolejność zgłoszeń decyduje o udziale w Mistrzostwach. W tym roku może startować maksymalnie dwadzieścia zespołów. Obowiązuje dwudziestozłotowa opłata wpisowa za zespół. Puzzle przechodzą na własność zespołu. Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy dyplom a nagrodą główną za trzy pierwsze miejsca są puchary ufundowane przez Burmistrza Miasta Chojnice. W tym dniu będzie można również obejrzeć w szkole galerię puzzli od puzzlomaniaków. Serdecznie zapraszamy.

 puzzle1

Świętuj Światowy Dzień Kota i zagraj z nami!                                                           


Aby wziąć udział w grze, będziesz potrzebować:
1. Kartki i kolorowych kredek
2. Kostki do gry

Nie masz w w domu kostki? Nie szkodzi. Możesz skorzystać z naszego szablonu, wystarczy przerysować na karton, wyciąć i skleić.
Możesz też znaleźć aplikację lub stronę www, na której będziesz rzucać kostką on-line.

Zasady są bardzo proste. Chodzi o to, by w sześciu rzutach stworzyć wyjątkowego kota.
Rzuć kostką - i narysuj odpowiednią część kota, zgodnie ze wzorem. Udanej zabawy!

 1 głowa kota

2 oczy

3 tułów

4 uszy

5 OGON

7 KOLOR

7 NIE TAK

Graj, rzucaj, rysuj... im więcej kotów, tym ciekawiej :)

I nie zapomnij wysłać nam na maila lub fb zdjęć Twoich wyjątkowych kotów, stworzymy niesamowitą galerię.

 

15 luty 2022

Przedwiośnie

Jesteś zaspanym niedźwiedziem, czy czujesz wokół wiosnę?                                    

Sprawdź się w naszym wczesnowiosennym quizie:

https://samequizy.pl/przedwiosnie/

 

Opowiedz, czym według Ciebie jest zaufanie i wygraj wycieczkę do Brukseli!

Czym jest zaufanie? Czy możemy ufać mediom społecznościowym? Co to znaczy wierzyć ekspertom naukowym?
To propozycje tematów prac, które uczniowie mogą zgłaszać do Youth on Trust Awards 2022.
Konkurs jest adresowany do uczniów z całej Europy w wieku od 13 do 18 lat. Nagroda zostanie przyznana w trzech grupach wiekowych: 13-14 lat, 15-16 lat i 17-18 lat.
Praca na temat zaufania w życiu społecznym i politycznym przedstawiona w ramach konkursu może mieć format filmu, podkastu, wpisu na blogu, opowiadania, dialogu lub wypracowania.
Zgłoszenia są przyjmowane w językach: ormiańskim, holenderskim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, norweskim i polskim. Uczniowie mogą zgłaszać tylko prace indywidualne. Zwycięskie prace zostaną opublikowane i nagrodzone wycieczką do Brukseli, stolicy Unii Europejskiej.

Więcej onformacji znajdziesz na stronie Polskiej Akademii Nauk: https://informacje.pan.pl/polecamy/3500-youth-on-trust-awards-2022

Termin składania prac w formie elektronicznej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. mija 1 marca 2022 r.

04 luty 2022

Ferie

Już od 14 lutego wyjątkowe warsztaty na wystawie!                                

Co nas czeka?

Burza śnieżna w Eksperymentarium zima w tym roku nas nie rozpieszcza. Śnieg pojawia się nagle i równie szybko znika. Dlatego postanowiliśmy stworzyć w Eksperymentarium prawdziwą zimową atmosferę. Przygotujcie się na lepienie bałwana i bitwę na śnieżki!

Prawie kuchenne rewolucje – ze składników, które mamy w kuchni można zrobić nie tylko pyszne jedzenie, ale też najróżniejsze ozdoby. Przyjdźcie i przekonajcie się, co jesteście w stanie stworzyć z naszych JESZCZE tajnych składników

Stolemy, Maniewid i reszta – na Kaszubach według legend roiło się od różnych stworów, tych dobrych, jak i złych. Odwiedźcie Eksperymentarium, posłuchajcie legend, odnajdźcie zagubione stwory. Może uda Wam się stworzyć własnego stolema?

Bezpiecznie na drogach w różnych zakątkach Polski – podczas warsztatów zwiedzimy całą Polskę. Robiąc krótkie przystanki w wybranych miastach, dowiemy się, jak zadbać o swoje i innych bezpieczeństwo na drodze. Z tej podróży każdy przywiezie do domu pamiątkę - wyjątkowe odblaski!

Podczas warsztatów obowiązuje limit 10 osób, obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust maseczkami.

Zapisy pod nr tel. 739 007 599

02 luty 2022

Święto bagien

Już od ponad 50 lat w ponad 95 krajach w dniu 2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł.                                               

Data ta upamiętnia podpisanie międzynarodowej Konwencji tzw. Ramsarskiej, która dotyczy ochrony obszarów wodno-błotnych.


Dlaczego mokradła są dla nas tak ważne, że objęto je ochroną międzynarodową?


Obszary wodno-błotne, czyli bagna, błota, torfowiska i niewielkie zbiorniki wodne są środowiskiem życia wielu gatunków roślin i zwierząt, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem. Życie wszystkich żyjących w Polsce płazów uzależnione jest od mokradeł. Są one też bardzo ważne dla ptaków, na mokradłach i rozlewiskach występuję największa ilość ptaków zarówno w skali krajowej, jak i całej Europy. Nawet niewielkie oczko wodne wśród pól jest bardzo ważne dla tzw. bioróżnorodności, to znaczy dzięki niemu okolice zamieszkiwać mogą różne gatunki zwierząt i roślin.

Mokradła pełnią w środowisku niezwykle ważną rolę, ponieważ magazynują wodę - a więc chronią przed gwałtownymi powodziami, i łagodzą skutki suszy. Pełnią też ważną rolę w oczyszczaniu wody. Woda, która przepływa przez mokradła, dzięki powolnemu filtrowaniu jest znacznie czystsza. Mokradła, a szczególnie torfowiska zatrzymują nadmiar azotu i fosforu, używanych często jako nawozy w rolnictwie.

Nie wszyscy wiedzą, że mokradła są też bardzo ważne dla jakości naszego powietrza. Bagna i torfowiska zatrzymują dwutlenek węgla. Rośliny rosnące na bagnach pobierają dwutlenek węgla, gdyż jest im niezbędny do życia. Tym samym mokradła pełnią ważną rolę w walce ze zmianami klimatu i nadmierną emisją gazów cieplarnianych.

Niestety osuszanie mokradeł daje odwrotny efekt. Zmagazynowane w torfie zanieczyszczenia uwalniają się do wód powierzchniowych i podziemnych. Osuszony torf wietrzeje i dwutlenek węgla przedostaje się do atmosfery.

Obchody Światowego Dnia Mokradeł mają na celu przedstawienie roli mokradeł obywatelom i pobudzenie świadomości ekologicznej, czego efektem będzie ich świadoma ochrona.


Z pewnością wiecie, iż na obszarze Borów Tucholskich występuje wiele mokradeł, a te najcenniejsze objęte ochroną w rezerwatach. Zachęcamy do skorzystania ze ścieżek dydaktycznych np. "Piła Młyn", "Jelenia Wyspa", albo "Pętla Lipnickiego".

Chcecie dowiedzieć się wiecej o mokradłach - obejrzyjcie ciekawy film przygotowany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska: https://www.youtube.com/watch?v=a5zzPDotx-k&t=1shttps://www.youtube.com/watch?v=a5zzPDotx-k&t=1s

Strona 1 z 28

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…