Strona 1 z 23
21 październik 2021

Konkurs "Biznes jutra"

Zapraszamy do udziału w konkursie „Biznes jutra ” organizowanym z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.                           

Tegoroczna edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości przebiega pod hasłem „Biznes jutra.” Prace konkursowe powinny nawiązywać do idei Tygodnia Przedsiębiorczości, czyli poszerzania wiedzy o ekonomii, ekologii i innowacyjnych możliwościach biznesowych, oraz do głównego hasła, czyli Biznesu jutra.

Konkurs obejmuje trzy kategorie do wyboru:

  1. Plakat
  2. Esej, lub inna forma literacka, 
  3. Makieta

Plakat: W konkursie na plakat należy wykonać plakat przedstawiający pomysł na działalność gospodarczą / firmę, którą autor chciałby założyć w przyszłości albo pomysł na firmę ekologiczną, tj. uwzględniającą w swoim działaniu kwestie związane z ochroną środowiska. Technika wykonania plakatu jest dowolna.

Esej lub inna forma literacka: W konkursie na esej lub inną formę literacką należy napisać pracę na jeden z poniższych tematów:

1. Jaka powinna być firma przyszłości?

2. Jakie masz pomysły na działania sprzyjające ochronie środowisku w prowadzeniu firmy?

Objętość pracy nie powinna przekraczać sześciu stron A4. Praca może mieć charakter indywidualny lub grupowy.

Makieta: W konkursie na makietę należy przygotować makietę firmy, którą autor chciałby założyć w przyszłości albo makietę firmy działającej ekologicznie, która będzie uwzględniać w swoim działaniu kwestie związane z ochroną środowiska. Materiały, z których wykonana będzie makieta są dowolne, mogą być wykorzystane do tego celu m.in. klocki. Do wzięcia udziału w konkursie wystarczy przesłać fotografię wykonanej makiety, sama makieta powinna być dostarczona najpóźniej w dniu rozstrzygnięcia konkursu.

Prace mogą mieć charakter indywidualny lub grupowy. Termin nadsyłania prac upływa 15 listopada 2021.

W załączeniu regulamin konkursu

STP Plakat

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, rozpoczyna on Światowy Tydzień Zwierząt, który trwa do 10 października. W tym czasie skupiamy uwagę między innymi na gatunkach zwierząt zagrożonych wyginięciem.                        

A tych jest niestety coraz więcej. Ewidencję listy wymarłych i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt w Polsce opracowuje Instytut Ochrony Przyrody PAN, w postaci tzw.  Czerwonej lista zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce, ostatnia edycji listy z 2002 roku wymienia aż 2769 gatunków. Natomiast Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków publikuje cyklicznie także tzw. Czerwoną listę ptaków w Polsce. W ostatniej publikacji z 2020 roku wskazano, iż 47 gatunków ptaków w Polsce jest zagrożonych wyginięciem. 

Poniżej kilka najbardziej chyba znanych przykładów przedstawicieli najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt w Polsce.

1. Żubr – w Polsce żyje tylko około 2000 osobników tego gatunku. Żubr jest największym ssakiem lądowym w Europie. Samce mogą osiągnąć wagę nawet do 900kg, a samice do 600kg. Gdzie możemy spotkać żubry? W Polsce funkcjonuje 5 wolnych populacji żubrów: w Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej, w Bieszczadach i w Stadzie Zachodniopomorskim.

2. Ryś – w Polsce żyje około 200 osobników, tym samym występują jedynie na obszarze 12% polskich lasów. Rysie w naszym kraju dzielą się na dwa gatunki: nizinne i karpackie, z czego populację rysia nizinnego szacuje się na zaledwie 40 osobników. Po co rysowi „pędzelki” na uszach? To kępki włosów na szczycie uszu, które skupiają fale dźwiękowe, dzięki nim ryś może słyszeć lepiej.

3. Niedźwiedź - pozostało tylko 110 największych drapieżników w polskich lasach. Najwięcej osobników żyje w Bieszczadach (80% populacji). Dorosły samiec może ważyć do 300 kg, a samica 150kg. Niedźwiedzie zapadają w zimowy sen, podczas tego okresu rodzą się małe niedźwiadki, które ważą zaledwie 500g.

4. Morświn – w Morzu Bałtyckim żyje tylko 500 osobników. Morświn jest jednym z najmniejszych gatunków waleni. Długość jego ciała to około 180cm, a waga nie przekracza 60kg. Najczęściej można spotkać je pływające samotnie, lub w 2-3 w niewielkich grupach liczących po 2-3 osobniki. Morświny porozumiewają się między sobą za pomocą echolokacji.

5. Wilk – w naszym kraju pozostało tylko 2000 osobników. Wilk jest opiekunem i gospodarzem lasu, dba, by w leśnym ekosystemie panował ład. Jest inteligentny i niezwykle opiekuńczy dla członków swojej watahy. Watahy w Polsce liczą średnio 8 wilków, panują w nich ścisłe zasady, młode, chore lub starsze osobniki mogą liczyć na specjalną ochronę. Na terytorium naszego kraju wilki występują w 3 populacjach: bałtyckiej, karpackiej i oraz środkowo-europejskiej razem z wilkami po niemieckiej stronie granicy.

6. Pszczoły - z pewnością nie jest to najbardziej spektakularny gatunek zwierząt i trudno oszacować liczebność tych pracowitych owadów w Polsce, jednak z pewnością jest to jeden z najważniejszych gatunków naszej planety - i niestety masowo wymierający. Ich "pracę" wycenia się nawet na 265 mld euro rocznie, choć tak naprawdę jest wręcz bezcenna, bo ich utrata oznaczałaby zapaść produkcji żywności. Pszczołom zagrażaja stosowane masowo w rolnictwie pestycydy, brak bioróżnorodności - coraz większe monokultury, ale też globalne ocieplenie.

Wiele gatunków zagrożonych ptaków, ssaków ryb i owadów żyje w bliskim nam Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie.

W ciągu ostatnich 50 lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o ponad 68%. Każdy z nas może włączyć się w działania na rzecz ratowania zagrożonych gatunków. Dużo podpowiedzi, co i jak możemy zrobić znajdziecie na stronach internetowych, poniżej kilka ciekawszych:

klimada2.ios.gov.pl

www.lego.com

www.greenpeace.org

turystyka.wp.pl/jak-pomagac-zagrozonym-gatunkom-zwierzat-w-polsce

www.wwf.pl/aktualnosci/razem-ratujemy-zagrozone-gatunki-na-swiecie

Czasem duże znaczenie maja małe gesty i codzienne dobre nawyki.

30 wrzesień 2021

Nakrętki dla Aleksa

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji zbiórki na "najdroższy lek świata" na SMA dla Aleksa z Chojnic.                                       

2021 10 18 Aleks plakat 1

27 sierpień 2021

Motoryka małego fizyka

Ostatni tydzień kolorowych warsztatów w Eksperymentarium.                               

W Eksperymentarium wakacje jeszcze trwają. I - jak przez całe wakacje - nadal z zabawą łączy się nauka.

Ten tydzień przeznaczony dla wielbicieli kołyski... Newtona.

Zapraszamy wszystkich małych fizyków i nie tylko, na ostatni tydzień warsztatów wakacyjnych. Wspólnie obalimy mit, że fizyka jest trudna i nudna.

Celem warsztatów jest pokazanie, w jaki sposób fizyka wykorzystywana jest w życiu codziennym.

Zapisy pod numerem telefonu: 739 007 599

11 sierpień 2021

Czy ten ptak to cudak?

Czyj to liść? A co grzebie w glebie?                       

Jeśli jesteś ciekawy otaczającego świata - odwiedź koniecznie Eksperymentarium w tygodniu warsztatów ekologicznych, od 23 do 28 sierpnia!

 

 

04 sierpień 2021

Wiedza w... płynie

Już w przyszłym tygodniu, od 9 sierpnia w Eksperymentarium odbędą się warsztaty dotyczące świata wody.                               

Czy wiecie, że…
• ciało ludzkie składa się z około 60% wody, a nasz mózg ma jej aż ponad 80%? Można by powiedzieć, że jesteśmy chodzącą wodą.
• prawie 70% powierzchni ziemi pokrywa woda, a ponad 96% tej wody to zbiorniki zasolone? Pozostałe zasoby słodkiej wody nie zawsze są dla nas dostępne.
• nie tylko Afryka wysycha? W ciągu ostatnich dwudziestu lat powierzchnia kilkuset jezior mazurskich zmniejszyła się nawet 40%. Długość Noteci, siódmej pod względem długości rzeki w Polsce to w teorii 391 km, faktycznie Noteć wyschła całkowicie na długości ponad 50 kilometrów!
• na wyprodukowanie jednego t-shirt’u potrzeba niemal 3000 litrów wody? To dla porównania tyle ile spożywa jej przeciętna osoba dorosła w ciągu 3 lat.
• w oceanach pływa już co najmniej 150 milionów ton śmieci, głównie plastiku? Czy wiecie jaki ma to wpływ na organizmy tam żyjące?
• woda lecąca z kranu może zawierać cząsteczki, które miliony lat temu piły dinozaury?

Wydawałoby się, że woda jest dostępna i powszechna dla wszystkich, a jednak nie wszyscy mają możliwość z niej korzystać. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób zminimalizować ryzyko marnowania wody w codziennym życiu.
Co zrobić zatem, aby rozsądnie gospodarować zasobami wodnymi? Na początek wystarczy zmiana kilku codziennych nawyków w korzystaniu z wody. Niby to niewiele, ale z pewnością zdziała sporo. Możemy, np. ograniczać kąpiele w wannie bądź nie napełniać jej całkowicie lub przerzucić się na korzystanie z prysznica. Do podlewania ogrodu używajmy zgromadzonej wcześniej deszczówki. W czasie mycia zębów, czy namydlania rąk zawsze zakręcajmy kran. Ograniczmy używanie środków chemicznych do czyszczenia, można je zastąpić naturalnymi, jak ocet, soda, czy sok z cytryny. Nie wylewajmy żadnych środków chemicznych poza kanalizacją, w szczególności do gleby, rzek, czy jezior.

A może chcecie zaczerpnąć jeszcze więcej wiedzy, poznać wiele ciekawostek dotyczących wody i przeprowadzić z nami wodne eksperymenty? Zapraszamy do udziału w warsztatach.
Zapisy pod numerem telefonu: 739 007 599.

02 sierpień 2021

Kolorowe wakacje!

Zapraszamy do udziału w warsztatach wakacyjnych. Nasze zajęcia podzieliliśmy tym razem na pięć kolorowych turnusów.                    

Każdemu tygodniowi wakacji patronować będzie inny kolor. Zaczynamy już 28 czerwca!

Zajęcia zaczynać się będa o każdej pełnej godzinie.
Dedykowane są dla 3 grup wiekowych: 4-6 lat, 7-12 lat oraz 13 i więcej.

W nawiasach poszczególnych tematów podano docelowe grupy wiekowe.

Zapisy pod numerem telefonu: 739 007 599

Poniżej szczegółowy harmonogram zajęć:


28.06 - 02.07 oraz 02.08 - 06.08 - Słoneczna chemia - tydzień żółty
Fantastyczne laboratorium z wykorzystaniem bezpiecznych odczynników. Eksperymenty dla dzieci wprowadzają chemię w życie i pomagają dzieciom w wizualizacji niektórych procesów i reakcji chemicznych. Warsztaty mają na celu pokazanie związków pomiędzy chemią jako przedmiotem i zjawiskami zachodzącymi w otaczającym nas świecie.
1. Zasady bezpieczeństwa i pierwsza pomoc - (dzieci w wieku 4+)
2. Kolorowe eksperymenty (dzieci w wieku 4-12 lat)
3. Chemia od kuchni (dzieci w wieku 4-12 lat)
4. Eksperymentalny humor (dzieci w wieku 4+)
5. Chemia dla zaawansowanych - laboratorium CEW (dzieci w wieku 13+)

05.07 - 09.07 oraz 23.08 - 27.08 - Nasza przyroda - tydzień zielony
Warsztaty mają na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do zabawy w małych ekologów. i dbania o środowisko przyrodnicze. W ramach cyklu odbędą się warsztaty:
1. Co grzebie w glebie... (dzieci w wieku 7+ lat)
2. Cuda na liściu i drzewie (dzieci w wieku 4+)
3. Jak się znaleźć w lesie (dzieci w wieku 7+ lat)
4. Zamień śmieci w coś dla dzieci .... rzecz o recyklingu (dzieci w wieku 4+)
5. Ptaki cudaki - (dzieci w wieku 4-12 lat)

12.07 - 16.07 oraz 09.08 - 13.08 Powietrze i woda - tydzień jasnoniebieski
Uzupełnienie cyklu warsztatów ekologicznych o podstawowe zagadnienia związane z ochroną i czystością wód oraz odnawialnymi źródłami energii.
1. Woda jako źródło życia - czemu uważamy, że zasoby wody są ograniczone, czy warto i jak ją oszczędzać? Ciekawostki o wodzie. (dzieci w wieku 4+)
2. Wodne eksperymenty: (dzieci w wieku 4-12 lat)
3. Bezpieczeństwo nad wodą: (dzieci w wieku 4+)
4. Woda i powietrze napędzają nas energią - laboratorium OZE CEW: (dzieci w wieku 7+)
5. Ujarzmić żywioły powietrza i wody: (dzieci w wieku 4 - 12 lat)

19.07 - 23.07 oraz 30.08 - 03.09 Fizyka z uśmiechem - tydzień czerwony
Obalamy mit, że fizyka jest trudna i nudna. Celem warsztatów jest pokazanie, w jaki sposób fizyka wykorzystywana jest w życiu codziennym.
1. Motoryka małego fizyka (dzieci w wieku 4-12 lat)
2. Tesla uczy małych wynalazców (dzieci w wieku 7+ lat)
3. Prototypowanie w laboratorium CEW (dzieci w wieku 7+ lat)
4. Kołyska Newtona - czyli pęd, ruch i energia (dzieci w wieku 4-12 lat)
5. Kreowanie w trójwymiarze - (dzieci w wieku 7+)

26.07 - 30.07 oraz 16.08 - 20.08 Chabry i bławatki - chabrowy
Tydzień poświęcony kulturze i historii regionu.
1. Kaszubajki (dzieci w wieku 4+)
2. Haft kaszubski (dzieci w wieku 4+)
3. Co wiecie o powiecie? Gra o tura. (dzieci w wieku 7+ lat)
4. Pùrtk i spółka, czyli skąd wzięły się kaszubskie tradycje? (dzieci w wieku 4+)
5. Budzimy stolemy - zabawy sensoryczne - (dzieci w wieku 4-12 lat)

Zapraszamy

Zagrajcie z nami w "ptasie eksperymentarium" podczas XII Jarmarku Ekoturystycznego "Czym Chata Bogata"!

 

Eksperymentarium włączyło się w promowanie Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie podczas XII Jarmarku Ekoturystycznego.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy grę terenową "ptasie eksperymentarium".

Spotkajmy się w Charzykowach, w dniach 30.07 - 01.08, w godz. 10.00 - 15.30.

Wystawa w Chojnicach będzie w tym czasie zamknięta.

jarmark

16 lipiec 2021

Wędrująca woda

Tydzień wodnych warsztatów w Eksperymentarium dobiega końca. Jednak przygotowaliśmy dla was eksperyment, który możecie wykonać sami w domu.

Eksperyment z wędrującą wodą to ciekawy pomysł, który pomoże nam zobaczyć jak silna jest woda, oraz że potrafi działać na przekór grawitacji.

Do eksperymentu będziemy potrzebować: 5 szklanek, ręczniki papierowe, barwniki lub bibułę oraz wodę.

Jak wykonać nasz eksperyment?
Do trzech szklanek wlewamy wodę do połowy wysokości, dodajemy barwniki lub bibułę. Szklanki ustawiamy w kolejności: szklanka z wodą, pusta szklanka, szklanka z wodą, pusta szklanka, szklanka z wodą. Ręczniki papierowe zwijamy w 4 rulony i wkładamy do szklanek tak, by jeden koniec rulonu znajdował się w szklance z zabarwioną wodą, a drugi w pustek szklance.

IMG 20210715 092723 1598x1200

 

IMG 20210715 093042 1598x1200

IMG 20210715 102045 2 1600x1067

IMG 20210715 102101 1195x1200

 

IMG 20210716 111831 1598x1200

Co zaobserwujemy?
Wodą z zabarwionych szklanek zacznie wędrować do pustych dzięki ręcznikom. Za tym efektem stoi siła kapilarna - zdolność cieczy do przechodzenia w górę wbrew prawom fizyki. Woda z jednakową prędkością wędruje ze wszystkich szklanek, dlatego kolory w pustych szklankach są wymieszane.

Jak długo woda będzie wędrować?

Do czasu, aż ilość wody w każdym naczeniu będzie jednakowa. Prawo to nazywa się zasadą naczyń połączonych. W naczyniach połączonych woda zawsze będzie dążyć do wyrównania poziomu. I to niezależnie od tego, jakiej wielkości i kształtu będzie naczynie. Spróbujcie powtórzyć eksperyment wykorzystując do niego różne naczynia; szklankę, słoik, butelkę...


Eksperyment wymaga od nas dużej cierpliwości, ponieważ woda będzie wędrować przez kilka godzin.

Razem z nami weź udział w wyzwaniach akcji #NiechZyjePlaneta                      

 

W tym tygodniu w Eksperymentarium odbywały się warsztaty ekologiczne. Wiele nauczylkiśmy się o otaczającej nas przyrodzie i ekologii. Dowiedzieliśmy się, jak można o nią dbać. Ale chcemy dowiedzieć się jeszcze więcej! I zacząć działać! Podejmij z nami wyzwania!

Czy wiesz, że...
- ponad 80% wszystkich gatunków lądowych zwierząt, roślin i owadów żyje w lasach?
- mieszkańcy japońskiego miasteczka Kamikatsu sortują odpady aż na 45 różnych rodzajów?
- jeśli twoja ładowarka do telefonu jest cały czas podłączona do gniazdka, nawet jeśli nie ładujesz właśnie telefonu, płacisz za to nawet 400 zł rocznie?
- każdy z nas może podjąć proste kroki dla ratowania naszej niebieskiej planety?

Zachęcamy do zapoznania się z akcją "Niech Żyje Planeta". Jest to polska odsłona międzynarodowej akcji ACT NOW organizowanej przez ONZ. Jej celem jest edukacja i inspirowanie Polaków do zmiany codziennych nawyków. Kształtując w sobie dobre nawyki, możemy zdziałać naprawdę wiele. Dlatego warto oszczędzać wodę. Segregować śmieci. Kupować lokalne produkty. I wiele innych.

ACT NOW to 10 prostych wyzwań - bierz 5 minutowy prysznic, jedz mniej mięsa, nie marnuj jedzenia - zmiana tych codziennych nawyków wśród milionów ludzi pomogłaby lepiej chronić naszą planetę.
Na stronie akcji #Niechzyjeplaneta możesz wylosować wyzwanie dla siebie. Znajdziesz tam wiele przydatnych artykułów, wywiadów z naukowcami i ekspertami, poznasz fakty i mity dotyczące ekologii, a także podpowiedzi, co warto zmienić w codziennym życiu, by lepiej chronić niebieską planetę. Zachęcamy do udziału.

NiechZyjePlaneta

 

Strona 1 z 23

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…