Strona 1 z 20
26 luty 2021

Dzień Dinozaura

Cała wiedza o tych niezwykłych zwierzętach pochodzi ze śladów, jakie pozostawiły one po sobie w różnych zakątkach Ziemi.    

Mało kto wie, że niektóre dinozaury żyją do dziś i możemy je oglądać wokół nas. Wszyscy naukowcy zgadzają się z tym, że ptaki należą do grupy dinozaurów, które przetrwały do naszych czasów.

Nazwa pochodzi od greckich słów deinos, co znaczy „straszny”, „potężny”, „wzbudzający lęk” oraz sauros, oznaczającego „jaszczurkę” lub „gada”. Chociaż nazwa doskonale oddaje charakter niektórych gatunków tych stworzeń jest ona myląca, bowiem dinozaury nie były jaszczurkami i nie były z nimi nawet spokrewnione.
Dinozaury były gadami lądowymi. Często potocznie dinozaurami nazywa się także pterozaury (gady latające) oraz plezjozaury (gady wodne), ale w rzeczywistości były one odrębnymi grupami zwierząt. Do dnia dzisiejszego naukowcom udało się sklasyfikować około tysiąca gatunków dinozaurów. Najważniejszy ich podział jednak dotyczy tego czym się żywiły, czyli gatunki roślinożerne i mięsożerne. Dinozaury żyły w mezozoiku (erze Ziemi) nazywane czasem erą dinozaurów, po czym nagle wyginęły.

Około 200 milionów lat temu (w okresie triasu) wyodrębniły się wśród dinozaurów dwie główne grupy. Rozróżniamy je po układzie kości biodrowych. Są to dinozaury gadziomiednicowe (Saurischia), o budowie miednicy podobnej jak u jaszczurek, oraz ptasiomiednicowe (Ornithischia) - z miednicą o budowie typowo ptasiej.

dinopodział

 
Żródło: Dinozaury.info  

 

Na naszej liście opowiemy tylko o kilku przedstawicielach tego gatunku:

 

triceratops

Triceratops – osobnik roślinożerny.

Dosłowne tłumaczenie triceratops oznacza trójrogie oblicze i bardzo dobrze charakteryzuje jego wygląd. Ten prehistoryczny gad osiągał długość do 9 metrów, wysokość ponad 3 metrów i masę nawet 12 ton.

 

gigantozaur

Giganotozaur zaliczany jest do teropodów.

Był jednym z największych lądowych drapieżników. Wymiary gigantozaura to 12,5 metra długości, do 4 metrów wysokości i 6,5 tony wagi. Gigantozaury były drapieżnikami i zapewne polowały na wielkie dinozaury roślinożerne. Ich zęby były lepiej przystosowane do cięcia niż do kruszenia. Miały dobry węch. Poruszały się na dwóch nogach i były szybkie jak na swoje ogromne rozmiary. Smukły, spiczasty ogon ułatwiał utrzymanie równowagi i pomagał wykonywać ostre skręty. Kończyny przednie gigantozaura były trójpalczaste, długie tylne nogi były zakończone bardzo ostrymi pazurami, miał stosunkowo niewielki mózg.

 

dino3

Brachiozaur - olbrzymy, osiągające do 27 metrów długości i ponad 12-16 metrów wysokości, ważące od 30 do 60 ton. To największe zwierzęta zamieszkujące Ziemię. Przednie kończyny brachiozaura były wyraźnie dłuższe od tylnych. Szyja miała 10m długości, dzięki czemu dinozaur mógł zjadać wysoko rosnące pędy roślin.

 

 

Dino 4

Plezjozaur - był średniej wielkości wodnym gadem.

Jego cechami charakterystycznymi były długa i smukła szyja, krótki, krępy tułów, krótki ogon i dwie pary wydłużonych płetw. Gad osiągał długość od 3,5 do 5 metrów. Miał krótki pysk, ale szczęki mógł bardzo szeroko rozwierać. Głównym pokarmem tego gada były ryby.

Zapraszamy do obchodzenia wspólnie z Eksperymentarium Świąt Nietypowych.

 

Kalendarz Üwiůt Nietypowych 2021 Page 1

22 lutego przypada Dzień Myśli Braterskiej, czyli święto przyjaźni obchodzone przez harcerzy i skautów na całym świecie.    

Początki harcerstwa wzięły się z ruchu skautowego jako reakcja przeciw szkolnemu, jednostronnie intelektualnemu wychowaniu. Ruch ten zainicjował w 1908 r. gen. Robert Baden Powell w Anglii i zyskał wielu sympatyków. Już w 1911 r. Centrum nowego ruchu w Polsce stał się Lwów, który stał się siedzibą Naczelnej Komendy Skautowej i redakcją dwutygodnika SKAUT. Organizacja Harcerzy opierała się na strukturze przedwojennego ZHP: chorągwie ( ule ), hufce ( roje ), drużyny ( rodziny ) i zastępy ( pszczoły ).

W 1912 r. I Lwowska Drużyna Harcerska wprowadziła hasło ,,CZUWAJ!”, czyli tradycyjne pozdrowienie harcerskie. Ma ono przypominać o konieczności stałej gotowości do czynu, służby dla Ojczyzny, pracy dla innych i nad sobą.

Komenda Chorągwi Pomorskiej Harcerzy 27 stycznia 1922 r. oficjalnie zatwierdziła hufiec chojnicki.
Hufcowym mianowano wówczas Tadeusza Czaplę- profesora gimnazjum, który swoją funkcję pełnił aż do 1927 roku.

Przez wszystkie lata istnienia hufca w Chojnicach, komendantami byli: Tadeusz Czapla, Bronisław Lange, Bronisław Domaradzki, Jerzy Stawowski, Witold Rolbiecki, Benedykt Kloskowski, Tadeusz Radziejewski, Marian Molenda, Zdzisław Łasicki, Brygida Muchowska, Leszek Niedźwiedzki, Jan Wołosewicz, Henryk Krajewicz, Michał Miętki, Przemysław Singer, Romana Górna i Wojciech Zygmański.

W piątek 19 lutego odwiedziły nas przedstawicielki 8 Gromady Zuchowej "W Stumiowym Lesie" z Chojnic, który należy do 5 Próbnego Szczepu Harcerskiego ,,ALERT".

IMG 7001

IMG 7005

IMG 7012

IMG 7016

IMG 7031

15 luty 2021

Polecisz z nami?

Kto nie zdążył polatać bojerem po Jeziorze Charzykowskim zapraszamy do nas!

Bojer, w najprostszym tłumaczeniu, to ślizg, który porusza się po zamarzniętej tafli zbiornika wodnego, wykorzystując siłę wiatru. O poruszającym się bojerze mówi się, że "lata".  Wcześniej ślizgi były używane do transportu towarów.

Na naszym terenie ważną postacią był Otton Weiland, który w 1919 roku stworzył pierwsze sanie lodowe oraz utworzył Chojnicki Klub Żeglarski w 1922 roku działający do dnia dzisiejszego. Niedługo, (bo już w marcu) obchodzić będziemy 100-lecie działalności tego Klubu.

d237rNMyhEKc

Zdjęcie: Historia Chojnic

Poniżej ogłaszamy wyniki konkursu i gratujemy wykonania pięknych prac!

F1

F2

F3

F4

F7

F6

F5

Korzystając z zimnej aury na zewnątrz zachęcamy do zimowych eksperymentów!                

Do przeprowadzenia dzisiejszego eksperymentu potrzebujemy płynu do baniek i temperatury koło -10 °C.

Przed zrobieniem baniek proponujemy na kilka minut (2-3 minuty) zostawić płyn na zewnątrz.

Obserwujcie bacznie, jakie piękne wzory powstają na Waszych bańkach.

ZE1

ZE2

Odpowiedzcie proszę na pytanie:  powstają one szybko, czy wolno?

Jesteśmy otwarci!

 

Po tych kilku miesiącach miło nam jest ogłosić, że wznawiamy swoją działalność.

Wszystko oczywiście przestrzegając reżimu sanitetarnego (grunt, aby było bezpiecznie!), zapraszamy na niezwykłą podróż po naszym chojnickim Eksperymentarium. 

Wznawiamy również możliwość zorganizowania urodzinek. 

Pytania dotyczące szczegółów prosimy kierować pod numer telefonu : + 48 739 007 599 bądź mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

20 styczeń 2021

Kwiatki dla dziadków

Nie macie jeszcze pomysłu na prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka?

Podpowiadamy Wam, jak można stworzyćniebanalne, niezamarzające i nie wymagające podlewania. Na pewno się spodobają!

Poniżej instrukcja krok po kroku. A może wykorzystacie zrobione kwiatki do ozdobienia laurek?

 

01babcia

02babcia

03babcia

04babcia

05babcia

06babcia

07babcia

08babcia

10babcia

11babcia

12babcia

13babcia

14babcia

15babcia

16babcia

17babcia

18babcia

19 babcia

20 babcia

 

11 styczeń 2021

Galeria przodków

Pamiętacie o zbliżającym się święcie Babci i Dziadka?

Z pewnością z powodu pandemii nie macie możliwości spotykać się z ukochanymi dziadkami tak często, jak byście chcieli.
Dlatego proponujemy Wam ciekawą zabawę - stwórzcie podobizny Babci i Dziadka, najlepiej zabawne, kolorowe i trójwymiarowe. W ten sposób dziadkowie zawsze będa z Wami.

Poniżej krótka instrukcja, jak powstają portrety babci i dziadka w Eksperymentarium.

Spróbujcie - czekamy na Wasze zdjęcia !!!

Zdjęcia wysyłajcie je na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub możecie przynieść do Centrum Edukacyjno-Wdrożrniowego w Chojnicach, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 30a. Ze wszystkich prac stworzymy wyjątkową galerię.

 

01 1076x800

 

02 995x800

02b 715x800

03 600x800

04 685x800

05 723x800

06 651x800

07 621x800

na slide 2 1173x800

30 grudzień 2020

Zabawy, wyzwań i śniegu

Dwanaście miesięcy przed nami, 
Niech będą najlepsze dla każdego z nas.
Świąteczną radość niezmiennie nieś w sercu,
przez cały rok, na trudny i lepszy czas.
Ze słońem nad głową i w duszy, miej zdrowie wyzwania brać
Nie żałuj niczego co z tyłu, łap wiatr w żagle, odważnie do przodu patrz.
Miej zawsze przyjaciół przy boku i 365 dni najlepszych szans.

Strona 1 z 20

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…