Dzień Dinozaura

Cała wiedza o tych niezwykłych zwierzętach pochodzi ze śladów, jakie pozostawiły one po sobie w różnych zakątkach Ziemi.    

Mało kto wie, że niektóre dinozaury żyją do dziś i możemy je oglądać wokół nas. Wszyscy naukowcy zgadzają się z tym, że ptaki należą do grupy dinozaurów, które przetrwały do naszych czasów.

Nazwa pochodzi od greckich słów deinos, co znaczy „straszny”, „potężny”, „wzbudzający lęk” oraz sauros, oznaczającego „jaszczurkę” lub „gada”. Chociaż nazwa doskonale oddaje charakter niektórych gatunków tych stworzeń jest ona myląca, bowiem dinozaury nie były jaszczurkami i nie były z nimi nawet spokrewnione.
Dinozaury były gadami lądowymi. Często potocznie dinozaurami nazywa się także pterozaury (gady latające) oraz plezjozaury (gady wodne), ale w rzeczywistości były one odrębnymi grupami zwierząt. Do dnia dzisiejszego naukowcom udało się sklasyfikować około tysiąca gatunków dinozaurów. Najważniejszy ich podział jednak dotyczy tego czym się żywiły, czyli gatunki roślinożerne i mięsożerne. Dinozaury żyły w mezozoiku (erze Ziemi) nazywane czasem erą dinozaurów, po czym nagle wyginęły.

Około 200 milionów lat temu (w okresie triasu) wyodrębniły się wśród dinozaurów dwie główne grupy. Rozróżniamy je po układzie kości biodrowych. Są to dinozaury gadziomiednicowe (Saurischia), o budowie miednicy podobnej jak u jaszczurek, oraz ptasiomiednicowe (Ornithischia) - z miednicą o budowie typowo ptasiej.

dinopodział

 
Żródło: Dinozaury.info  

 

Na naszej liście opowiemy tylko o kilku przedstawicielach tego gatunku:

 

triceratops

Triceratops – osobnik roślinożerny.

Dosłowne tłumaczenie triceratops oznacza trójrogie oblicze i bardzo dobrze charakteryzuje jego wygląd. Ten prehistoryczny gad osiągał długość do 9 metrów, wysokość ponad 3 metrów i masę nawet 12 ton.

 

gigantozaur

Giganotozaur zaliczany jest do teropodów.

Był jednym z największych lądowych drapieżników. Wymiary gigantozaura to 12,5 metra długości, do 4 metrów wysokości i 6,5 tony wagi. Gigantozaury były drapieżnikami i zapewne polowały na wielkie dinozaury roślinożerne. Ich zęby były lepiej przystosowane do cięcia niż do kruszenia. Miały dobry węch. Poruszały się na dwóch nogach i były szybkie jak na swoje ogromne rozmiary. Smukły, spiczasty ogon ułatwiał utrzymanie równowagi i pomagał wykonywać ostre skręty. Kończyny przednie gigantozaura były trójpalczaste, długie tylne nogi były zakończone bardzo ostrymi pazurami, miał stosunkowo niewielki mózg.

 

dino3

Brachiozaur - olbrzymy, osiągające do 27 metrów długości i ponad 12-16 metrów wysokości, ważące od 30 do 60 ton. To największe zwierzęta zamieszkujące Ziemię. Przednie kończyny brachiozaura były wyraźnie dłuższe od tylnych. Szyja miała 10m długości, dzięki czemu dinozaur mógł zjadać wysoko rosnące pędy roślin.

 

 

Dino 4

Plezjozaur - był średniej wielkości wodnym gadem.

Jego cechami charakterystycznymi były długa i smukła szyja, krótki, krępy tułów, krótki ogon i dwie pary wydłużonych płetw. Gad osiągał długość od 3,5 do 5 metrów. Miał krótki pysk, ale szczęki mógł bardzo szeroko rozwierać. Głównym pokarmem tego gada były ryby.

Share:
Eksperymentator

| Author

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…