Dzień Myśli Braterskiej

22 lutego przypada Dzień Myśli Braterskiej, czyli święto przyjaźni obchodzone przez harcerzy i skautów na całym świecie.    

Początki harcerstwa wzięły się z ruchu skautowego jako reakcja przeciw szkolnemu, jednostronnie intelektualnemu wychowaniu. Ruch ten zainicjował w 1908 r. gen. Robert Baden Powell w Anglii i zyskał wielu sympatyków. Już w 1911 r. Centrum nowego ruchu w Polsce stał się Lwów, który stał się siedzibą Naczelnej Komendy Skautowej i redakcją dwutygodnika SKAUT. Organizacja Harcerzy opierała się na strukturze przedwojennego ZHP: chorągwie ( ule ), hufce ( roje ), drużyny ( rodziny ) i zastępy ( pszczoły ).

W 1912 r. I Lwowska Drużyna Harcerska wprowadziła hasło ,,CZUWAJ!”, czyli tradycyjne pozdrowienie harcerskie. Ma ono przypominać o konieczności stałej gotowości do czynu, służby dla Ojczyzny, pracy dla innych i nad sobą.

Komenda Chorągwi Pomorskiej Harcerzy 27 stycznia 1922 r. oficjalnie zatwierdziła hufiec chojnicki.
Hufcowym mianowano wówczas Tadeusza Czaplę- profesora gimnazjum, który swoją funkcję pełnił aż do 1927 roku.

Przez wszystkie lata istnienia hufca w Chojnicach, komendantami byli: Tadeusz Czapla, Bronisław Lange, Bronisław Domaradzki, Jerzy Stawowski, Witold Rolbiecki, Benedykt Kloskowski, Tadeusz Radziejewski, Marian Molenda, Zdzisław Łasicki, Brygida Muchowska, Leszek Niedźwiedzki, Jan Wołosewicz, Henryk Krajewicz, Michał Miętki, Przemysław Singer, Romana Górna i Wojciech Zygmański.

W piątek 19 lutego odwiedziły nas przedstawicielki 8 Gromady Zuchowej "W Stumiowym Lesie" z Chojnic, który należy do 5 Próbnego Szczepu Harcerskiego ,,ALERT".

IMG 7001

IMG 7005

IMG 7012

IMG 7016

IMG 7031

Share:
Eksperymentator

| Author

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…