Czy wody zabraknie?

Ilość wody w przyrodzie jest stała.Tak nas uczą na geografii.                                       


Uczą też, że wodę trzeba oszczędzać. Wiemy, że coraz mniej mamy CZYSTEJ wody i nie powinniśmy jej marnować. Oczyszczanie wody jest długotrwałe, nie zawsze możliwe, ale zawsze bardzo drogie.

A tak naprawdę to ile wody mamy?

W organiźmie człowieka woda stanowi ok. 60-70% masy ciała.

A woda na Ziemi?

Gdy spojrzymy na globus, jest on w większości niebieski, woda stanowi ok. 70% powierzchni Ziemi. Wydawać by się mogło, że wody jest baaardzo, baaardzo dużo. Problem zaczyna się, gdy mówimy o wodzie słodkiej, tej zdatnej do picia - to już zaledwie ok. 3% powierzchni Ziemi.

Tak rzecz wygląda z pozoru, gdy patrzymy tylko "po wierzchu". Spróbujmy się nieco naukowo zagłębić.

Naukowcy Służby Genealogicznej Stanów Zjednoczonych (USGS) spróbowali obrazowo przedstawić ilość wody na naszej planecie. Stworzyli symulację: policzyli ilość wody na Ziemi, także tej znajdującej się w organizmach żywych, podziemną, zamąrzniętą w lodowcach i parę wodną.

Gdyby więc zebrać całą wodę na Ziemi w jedną wielką kroplę, nie byłaby ona wcale tak wielka, ale mniejsza nawet niż pół Księżyca!
Taka kropla miałaby średnicę około 1 384 km, czyli mniej więcej tyle, ile jest z Gdańska do Paryża, najkrótszą drogą, samolotem (1 368 km). Gdyby odjąć z niej oceany – pozostaje bańka o średnicy 273 kilometrów.

Natomiast wodna pitna w rzekach i jeziorach, ta do której naprawdę mamy dostęp, zebrana w kropli, miałaby tylko 56 kilometrów średnicy! Jak z Chojnic do… Kościerzyny. To naprawdę baaardzo, baaardzo mało.

Od tych liczb może zakręcić się w głowie... Spójrzmy lepiej na obrazek (źródło: http://www.celestiamotherlode.net).

earth Global Water Volume 1 ParticleGrasp

Duża kropla, to cała woda na Ziemi, średnia, to cała woda słodka. Tak tak, woda do picia, to ta TRZECIA, maleńka kropelka!!
Na pocieszenie dodam, że gdyby tak zebrać w jedną bańkę wszystkich ludzi, to na rysunku byłaby ona jeszcze mniejsza, widoczna tylko pod mikroskopem.
I to MY możemy zadbać o to, by ta najsłodsza kropelka nam nie zniknęła.

 

Zapraszamy na wakacyjne warsztaty: Wodny Świat
Terminy: 30.07, 09.08, 16.08, 24.08, 27.08

Liczba miejsc jest ograniczona, prosimy o uprzednią rezerwację telefoniczną.
739 007 599

Wiek uczestników: od lat 5 do 105
Max. liczba osób: 12
koszt: 15 zł / osobę

Share:
Eksperymentator

| Author

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…