Świat borów

Pierwsza sala wystawy Eksperymentarium zabiera nas w świat dziewiczych lasów. Zwiedzający poznają tutaj Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie.


„Bory Tucholskie” to największy rezerwat biosfery utworzony w Polsce. Rezerwaty biosfery stanowią obszary chronione, wyodrębnione w ramach programu UNESCO MAB, ich celem jest promować i demonstrować zrównoważony związek człowieka z biosferą.
Każdy rezerwat biosfery pełni trzy funkcje: ochrona różnorodności kulturowej i biologicznej; promocja i zapewnianie zrównoważonego rozwoju ekonomicznego i społecznego; wspieranie badań, monitoring i edukacja środowiskowa. Każdej z funkcji przypisana jest inna strefa geograficzna rezerwatu, dla Borów Tucholskich jest to:

  1. Najcenniejsza przyrodniczo strefa rdzenna – obejmuje Park Narodowy „Bory Tucholskie” oraz 25 rezerwatów przyrody: Dolina Rzeki Brdy, Bagna nad Stążką, Źródła Stążki, Jezioro Piaseczno, Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego, Miedzno, Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego, Jezioro Laska, Mętne, Bór Chrobotkowy, Bagno Stawek, Jezioro Ciche, Jezioro Małe Łowne, Piecki, Cisy nad Czerską Strugą, Kręgi Kamienne, Jezioro Zdręczno, Krwawe Doły, Jeziorka Kozie, Nawionek, Ustronie, Bagno Grzybna, Jelenia Góra i Martwe;
  2. Strefa buforowa – na którą składają się pozostałe obszary czterech parków krajobrazowych: Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Zaborskiego Parku Krajobrazowego, Tucholskiego Parku Krajobrazowego oraz Wdeckiego Parku Krajobrazowego;
  3. Strefa tranzytowa - obejmuje ponad 20 gmin z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, co daje Rezerwatowi Biosfery Bory Tucholskie szerokie możliwości promowania ekosystemów poprzez wskazanie roli człowieka, który koegzystuje z naturą oraz w odniesieniu do lokalnych, regionalnych, narodowych oraz globalnych zagadnień związanych z historią, kulturą, ochroną przyrody i zrównoważonym rozwojem.


W sali leśnej zwiedzający znajdą następujące stanowiska interaktywne:

  1. Drapieżna rosiczka: ekspozycja nawiązuje do rośliny chronionej, którą w trzech odmianach można spotkać w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie: rosiczka okrągłolistna, długolistna i pośrednia. Te, występujące głównie na torfowiskach i terenach bagiennych rośliny, znane są wszystkim jako rośliny drapieżne, żywiące się owadami.
  2. Budowa drzewa: stanowisko prezentuje najważniejsze zagadnienia związane z budową drzewa i obliczaniem jego wieku na podstawie przekroju pnia. Ogromny, blisko 6-metrowy obwód pnia znajdującego się na wystawie łatwo porównać do znajdującego się w Borach Tucholskich najbardziej znanego i najstarszego drzewa w Parku – mianowicie Dębu „Bartuś”. Wiek dębu szacuje się na ok. 600 lat, ma wysokość 25 metrów i obwód 6,7 metra, Ekspozycję tę uzupełniają dźwięki ptaków leśnych
  3. Symfonia łąk i lasów: dzięki niej zwiedzający poznają zwierzęta żyjące w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie. Symfonia pozwala posłuchać ich odgłosów, np. jaki dźwięk wydaje orzeł bielik, a jak brzmi stanowiący logo Parku Narodowego Bory Tucholskie kiedyś gęsto zamieszkujący pobliskie lasy, a obecnie bardzo rzadki w Polsce głuszec.
  4. Meandry rzeki Brdy, którą na wystawie pokonujemy podziwiając jej krajobrazy, rośliny i zwierzęta mijając je z „pokładu” kajaka. Stanowisko pozwala poznać najciekawsze miejsca rzeki Brdy, która wije się przez około 238 kilometrów i stanowi bardzo popularną trasę kajakową. Po drodze możemy przez dwa „zerkadełka” zobaczyć, w jaki sposób człowiek kiedyś i teraz ujarzmia siły przyrody. Poznamy historię powstania Zapory w Mylofie i mostu zwodzonego nad Brdą w Małych Swornegaciach.
  5. Siła tura: nawiązuje do symbolu Chojnic i powiatu chojnickiego. Ten wymarły przodek współczesnych ras bydła przyczynił się do założenia osady, z której wywodzą się Chojnice. Pierwsi osadnicy uznali, iż spotkana na wyspie w Borach Tucholskich samica Tura z cielęciem to dobry omen, by tu zamieszkać. Ogromne, blisko 3-metrowe zwierzę kiedyś licznie zamieszkiwało pobliskie tereny. Do wyginięcia gatunku przyczyniło się zmniejszanie się ilości terenów podmokłych, wylesianie puszcz, a przede wszystkim liczne królewskie i szlachecki polowania na tak okazałe zwierzę, stanowiące piękne trofeum. Do dnia dzisiejszego tur jest symbolem siły i wytrwałości.
  6. Kocioł czarownic: ukazuje nam spotykane w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie rośliny lecznicze i zioła. Magię ziół przypisywano niegdyś ich wyglądowi zewnętrznemu, tzn. liście przypominające kształt serca miały leczyć serce, a w kształcę nerek – nerki. Ekspozycja opowiada o lokalnych legendach i wierzeniach związanych z ziołami, magią i czarownicami. Kocioł ukazuje najbardziej popularne rośliny lecznicze, opowiada o ich historii i zastosowaniu.

Znacznie więcej o pięknych lasach, dzikich zwierzętach, rzekach i historii Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie dowiesz się na wystawie Eksperymentarium.

Eksperymentator

| Author

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…