Nauka i zabawa

Chojnickie Eksperymentarium to przestrzeń do naukowych zabaw. Ścieżka wystawy została tak skonstruowana, by opowiedzieć na przykładzie powiatu chojnickiego historię współżycia człowieka z przyrodą, począwszy od epoki lodowcowej, aż po czas dzisiejszy.

Wystawa opowiada piękną baśń o tym, jak wśród borów i jezior pojawił się człowiek. Krok po kroku dzieci dowiadują się, że od zarania ludzie uczyli się coraz bardziej korzystać z zasobów przyrody. Najpierw człowiek tylko obserwował naturę, wykorzystywał zioła i rośliny, nauczył się oswajać zwierzęta. Potem zaczął ingerować w przyrodę, tak aby wykorzystać jej zasoby do własnych celów, rozpoczynając od zmian toru cieków wodnych, by dostarczyć wodę, poprzez osady, pracę rzemieślniczą, coraz większą produkcję, aż po dzisiejsze centra gospodarcze miast. Jest to historia z morałem. Zamykając koło wystawy uczymy się, że aby przetrwać na ziemi, człowiek musi zgodnie współżyć z przyrodą.

W ten prosty sposób wystawa Eksperymentarium bawiąc dzieci, uczy je o konieczności zrównoważonego rozwoju. Wszechstronnie prezentuje kulturę i zasoby przyrodniczo-turystyczne regionu, w ciekawej formie aktywnego uczestnictwa w procesie poznawczym, w oparciu o zabawę, intuicję, wirtualną podróż, łamigłówki i własne odkrycia odpowiedzi na zagadki, w których zabawa łączy się z nauką, a przyroda z technologią. Wystawa buduje też tożsamość regionalną młodych chojniczan. Wszystko to za pomocą zaaranżowanych interaktywnie, nowoczesnych stanowisk, które wciągają dzieci w tę naukową zabawę.

Różnorodna tematyka prezentowanych stanowisk tworzy z Eksperymentarium świetną przestrzeń edukacyjną. Serdecznie zapraszamy nauczycieli ze swoimi uczniami, by wyszli z nudnej klasy i zrealizowali kolejne lekcje na wystawie.

W naszej ofercie w ramach pracowni Eksperymentarium znajdują się także zajęcia pokazowe i warsztaty pozalekcyjne. Dla grup zorganizowanych, liczących od kilku do maksymalnie 15 osób przygotowujemy co miesiąc nowe tematy zajęć. Nikomu nie pozwolimy się nudzić, do współpracy w prowadzeniu zajęć zapraszamy osoby i instytucje, które chętnie dzielą się swoimi pasjami i posiadaną wiedzą.

Aktualną ofertę pracowni Eksperymentarium mogą Państwo śledzić na naszej stronie internetowej, a także na profilu facebook.

Share:
Eksperymentator

| Author

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…