Dzikie wysypiska

Wyrzucane przez ludzi śmieci jak opakowania, czy torebki foliowe to niestety wciąż często spotykany widok.       
Najczęściej dziekie wysypiska śmieci możemy spotkać w lasach, bądź blisko kurortów wypoczynkowych.

Dlaczego tak ważne jest, aby śmieci trafiały na wysypiska?

Prawidłowo przygotowane wysypiska mają specjalne podłoże, które jest oddzielone nieprzepuszczalną płytą lub wartswą folii. Wówczas woda deszczowa sływa kanałami do specjalnych zbiorników, żeby nie zanieczyszczać ziemi. W przeprowadzonym przez nas eksperymencie przygotujemy dwa modele wysypik śmieci. Co się stanie jak spadnie na nie deszcz i jak się zmieni kolor podłoża?

Pokażemy na eksperymencie, do którego potrzebujemy:

  • Ręcznik papierowy,
  • bibuła,
  • woreczek foliowy,
  • spryskiwacz z wodą

Zadanie 1.

Złóż ręcznik papierowy na pół. to będzie nasze podłoże. następnie połóż na nim bibułke i spryskaj ją wodą. Obserwuj co się stanie.

1

2

3

4

5

 Zadanie 2.

Powtórz zadanie, tylko teraz na ręcznik papierowy nałóż woreczek foliowy.

6

7

8

 Jak możemy zaobserwować na papierowym ręczniku pojawiły się plamy. Tak samo zanieczyszczenia z dzikich wysypisk niszczą nam glebę. Deszcz padający na dzikie wysypiska wymywa różne substancje z opadów i przenosi je do gleby. Natomiast na specjalnie przygotowanych wysypiskach, deszcz spływa kanałami do zbiornika, aby nie zanieczyszczać gleby.

Gnijące na poboczach dróg lub lasach odpady, są zatem nie tylko siedliskiem chorobotwórczych bakterii i miejscem rozwoju chorób, lecz także śmiertelną pułapką dla zwierząt. Dodatkowo dzikie wysypiska śmieci psują piękny krajobraz, a miejsca ich występowanie są brzydkie i brudne.

Chcąc chronić przyrodę, weź zawsze torebkę idąc na spacer do lasu!

Share:
Eksperymentator

| Author

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…