Nocna podróż w czasie

Noc Muzeów zaczęła się od kasowania biletów... do wehikułu czasu.                            

Tego wieczora podjęliśmy się wędrówki w przeszłość. Już po minucie podziwialiśmy wynalazki z XIX wieku - cofnęliśmy się w czasie o 200 lat! Poznaliśmy historię kolei, maszyny do pisania i pierwsze telefony. Kto by pomyślał, że kiedyś SMS-y pisano morse'm? 

Wehikuł czasu rozpędzał się coraz bardziej, przed oczyma migały nam obrazki chojnickich kamienic z coraz to dawniejszych czasów. I nagle znaleźliśmy się w średniowieczu. Krzyżackie zamki, walki rycerzy... Każdy, kto odważył się założyć kolczugę, szybko domyślił się, czemu rycerze mieli swoich giermków. Jest bardzo ciężka, waży ponad 10 kg, a gdzie tu jeszcze reszta uzbrojenia? Pod kolczugę zakładano tzw. przeszywnicę - grubą kurtkę ze skóry lub kilku warstw wełnianego materiału. Jeszcze reszta zbroi; chełm, trzewiki, pas rycerski i płaszcz z herbem. No i miecz. W takim stroju łatwo się było zgrzać, nie tylko w czasie bitwy. 

Dla ochłody cofnęliśmy się do czasów epoki lodowcowej. Przecież Bory Tucholskie w dużej mierze zawdzięczają swoją rzeźbę zlodowaceniu. Pagórki i wzniesienia powstały z naniesionych przez lód głazów i gliny - czyli tzw. moreny. Bory sosnowe są charakterystyczne dla suchej i piaszczystej gleby sandrów, czyli żwirów i piasków wypłukanych przez wody topniejącego lodu. Meandry rzek i piękne jeziora powstały w wyniku cofania lądolodu, wód roztopowych i wytapiających się w dolinach brył lodu.

Na koniec postanowiliśmy przemienić się w archeologów i przeszukać dzikie bory. Z odnalezionych przez nas pamiątek z przeszłości wspólnie odtworzyliśmy szkielet tura! 

 

Share:
Eksperymentator

| Author

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…