Strona 1 z 15
16 maj 2020

W krainie gwiazd

Jak co roku Eksperymentarium w Chojnicach przyłącza się do Nocy Muzeów.


Wspólne obserwacje astrologiczne to nie tylko świetna forma nauki, ale i również wspaniała okazja do spędzenia wspólnych chwil.
Do oswojenia dziecka z nocnym niebem nie potrzeba nam wcale teleskopu. Wystarczy zwykł koc, ciepłe ubranie i odrobina wiedzy. Pomocne może okazać się ściągnięcie jakiejś pomocnej aplikacji, jak Sky Map, Star Tracker, SkyView bądź Star Walk 2.

 

moon 416973

Zacznijmy od największego obiektu na niebie, czyli…Księżyca.

Księżyc to naturalny satelita Ziemi, czyli ciało które okrąża Ziemię. Wyróżniamy tutaj satelity naturalne i sztuczne. My z Ziemi widzimy cały czas jego jedną stronę. Porusza się cały czas z zachodu na wschód. Jak wiemy, księżyc ma różne fazy, czyli to jaką część oglądamy z Ziemi. Zależy to oczywiście od tego, którą część oświetla nam Słońce.

Wyróżniamy tutaj:
•    Nów (kiedy Księżyc nie jest oświetlany przez Słońca)
•    Kwadra pierwsza (kiedy Księżyca nam przybywa)
•    Pełnia
•    Ostatnia kwadra (kiedy księżyca nam ubywa)

Pierwsze misje na księżyc rozpoczęły się już w 1958 roku. Jednak za ważną datę uważa się 20 lipca 1969 roku, kiedy to pierwsza amerykańska załoga Apollo 11 wylądowała na Księżycu. Do załogi należał : Neil A. Armstrong, Michael Collins, Edwin E. Aldrin Jr.

 

big dipper 2954237 1920

Gwiazda Polarna
Jest gwiazda widoczna gołym okiem i jest położona najbliżej bieguna niebieskiego.  Bardzo często był tutaj używany termin Pollaris, czyli najjaśniejszej gwiazdy na północnym niebie. Na niebie bardzo łatwo znaleźć Gwiazdę Polarną, jeżeli znajdziemy najpierw charakterystyczny wzór Wielkiego Wozu.

 

Wielka Niedźwiedzica, Wielki Wóz, Mały Wóz, Małą Niedźwiedzica

Wielka Niedźwiedzica i Mała Niedźwiedzica, to gwiazdozbiory północnego nieba. Wielka Niedźwiedzia to trzecia co do wielkości konstelacja nieba i wchodzi w nią aż 125 gwiazd. W Polsce widoczna jest przez cały rok. Mała Niedźwiedzica nie jest już tak dobrze widoczna. W jej skład wchodzi 56 gwiazd, ale bardziej rozpoznawalnych, jak właśnie wspomniana wcześniej Pollaris, bądź Gwiazda Polarna. W Wielkiej Niedźwiedzicy dosyć wyraźnie wyróżnia się 7 gwiazd, które układają się w łatwy do odszukania na nocnym niebie Wielki Wóz.

Warto wspomnieć tutaj mitologię odnoszącą się do tych pięknych nazw. Zeus, grecki Bóg, wdał się w romans z piękną nimfą Kallisto, czego owocem był ich syn Arkas. Hera, żona Zeusa, gdy dowiedziała się o wszystkim postanowiła zamienić swoją rywalkę w niedźwiedzia. Syn rósł żyjąc w nieświadomości. Dopiero, gdy podrósł a jego pasją stało się polowanie, Hera postanowiła zaprowadzić go w pobliże, gdzie mieszkała jego matka. Zeus postanowił zainterweniować, kiedy Arkas chciał zapolować na tego pięknego niedźwiedzia. Umieścił ich wówczas na niebie jako Wielką i Małą Niedźwiedzicę (jej syna). Wściekła Hera, po tym uhonorowaniu swojej rywalki poprosiła boga morza, by zabronił obu niedźwiedziom odpoczywać w morzu, jak to robią inne gwiazdozbiory. To jest właśnie powód, dlaczego oba niedźwiedzie krążą wokół bieguna.

 

orion 2132481 1920

Pas Oriona

Wzór 3 gwiazd ułożonych wobec siebie w linii. Gwiazdy te to błękitne nadolbrzymy, znacznie gorętsze i masywniejsze od naszego Słońca, o wdzięcznych imieniach Alnitak, Alnilam, Mintaka. W Polsce to piękne zjawisko możemy obserwować mniej więcej od października do maja.

 

venus 3755054 1920

Wenus

W ostatnim czasie bardzo dobrze widoczna na naszym niebie jest Wenus, czyli druga planeta od Słońca. Planeta pojawia się tuż nad horyzontem po zachodzie Słońca. Wenus podobnie jak Księżyc też wchodzi w kilka faz. Można je dostrzec przez lornetkę lub teleskop. Wenus jest najjaśniejszym obiektem na naszym Niebie i bardzo często się zdarza, że podczas Wigilii uważamy ją za ,,pierwszą gwiazdę”.

Wenus uważana jest za siostrę Ziemi, ponieważ ma podobny skład chemiczny, wagę, a nawet wielkość. Posiada również kontynenty, góry i kratery. Na jej powierzchni dominuje jednak wygląd wulkaniczny, którego skały pokryte są warstwą pyłu wulkanicznego. W odróżnieniu od Ziemi na Wenus występuje brak pola magnetycznego, czyli siły działającej na poruszające się ładunki elektryczne. Prawdopodobnie to było przyczyną wywiania wodoru w przestrzeń międzyplanetarną. Wenus to najgorętsza planeta w naszym układzie słonecznym, a jej temperatura sięga koło 460° Celsjusza. Dzieje się tak dlatego, że Słońce ogrzewa wszystkie planety. Wenus okalają chmury, w których głównym składnikiem jest dwutlenek węgla i nie pozwalają się przedostać z powrotem do galaktyki. Jest to tak zwany ,,efekt cieplarniany”.

Wśród ciekawostek warto tutaj wspomnieć, że Wenus okrąża Słońce w 262 dni, a nie jak Ziemia w 365 dni. Wenus podobnie jak Merkury, nie posiada również Księżyców. Pierwsze badania tej planety miały miejsce już w 1975 r.

Czy wiesz, że cola po połączeniu z mlekiem robi się... przeźroczysta?                                                                                        

Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ cząsteczki kwasu ortofosforowego zawartego w coli wchodzą w reakcję z białkiem, które znajduje się w mleku.
Nowo powstały płyn jest lżejszy, więc pozostaje na górze. Na dole natomiast zbiera się zsiadłe mleko.

Najlepszy efekt widać dopiero o 24 godzinach.

 

Przekonajcie się sami!

 

1

2

3

4

5

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIELĘGNIAREK

To właśnie dzisiaj 12 maja przypada ten szczególny dzień. 
To na pielęgniarzach ciąży opieka nad pacjentami w zakładach medycznych oraz dbanie o ich komfort, karmienie, bądź pomoc w innych czynnościach.
A kto z Was drogie dzieci, nie chciał pomóc misiowi lub lalce?

Z tej szczególnej okazji, składamy wszystkim pielęgniarkom i pielęgniarzom słowa uznania za wspaniałą pracę, zwłaszcza teraz w tych trudnych czasach.

Proponujemy, aby z tej okazji dzieci stworzyły laurkę dla pielęgniarek i załączli jako forma podziękowania  na naszym facebooku pod adresem :
 https://pl-pl.facebook.com/EksperymentariumChojnice/photos/pb.1637145546558428.-2207520000../2675327719406867/?type=3&theater

 

Konstytucja 3 maja

3 maja obchodzone jest polskie święto państwowe. 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą w Europie, a drugą na świecie Konstytucję, czyli ustawę regulującą ustrój państwa.

Przyłącz się do świętowania i stwórz z nami kotylion!

Potrzebujesz:
•    2 kartki papieru (biała i czerwona)
•    Nożyczki
•    Klej

Z kartek papieru po całej długości wycinamy paski- czerwony szeroki na 4 cm, biały 3 cm.  
Z pozostałej części papieru wycinamy po 1 pasku (z każdego koloru) długości około 7 cm oraz 2 koła.
Mniejsze koło koloru białego musi mieć średnicę 2-2,5 cm, większe czerwone 4,5-5 cm (możesz odrysować koła od taśmy przeźroczystej- mniejsze i większe)

Kartkę zginamy najpierw na pół, potem do tej części zginamy kolejne, tak aby powstały równe 32 części.
Następnie odcinamy po 1 części z obu kartek i smarujemy na białej kartce klejem ostatnie kawałki, po czym przyklejamy do czerwonej (czerwona kartka powinna wystawać  na długość 1 cm). Smarujemy klejem brzeg i przyklejamy do siebie kartki tworząc koło.

Podczas gdy klej będzie wysychał, bierzemy wycięte wcześniej paski i wycinamy z jednego końca trójkąt tworząc tak jakby wstążkę.
Wracamy do naszego sklejonego koła. Musimy tak odgiąć, by na płaskiej powierzchni powstało nam koło z białą kartką w środku. Na środku przyklejamy białe wycięte koło, z drugiej większe czerwone. Do tego czerwonego koło przyklejamy nasze wstążki.

Kotylion gotowy.

Taśmą dwustronną możesz przyczepić go do ubrania.

1

3

4

5

6

7

 

8

27 kwiecień 2020

Rozwijający się kwiat

Jak sprawić, na naszych oczach by rozwinęły się kwiaty?
Potrzebujemy:
•    kolorowy papier
•    nożyczki
•    miska z wodą
•    ołówek, kredki, flamastry

Przygotowanie eksperymentu:
1.    Z papieru wytnij koło.
2.    Złóż je trzykrotnie na pół, aż uzyskasz kształt widoczny na zdjęciu.

1
3.    Wytnij kształt płatka.
4.    Otwórz kwiatka i pokoloruj go (lub napisz sekretną wiadomość).

3

5.    Zegnij każdy płatek do środka

4

6.    Włóż kwiatki do wody i obserwuj jak się rozwijają.slide

15 kwiecień 2020

Dlaczego myć ręce?

Jak zachęcić dziecko, aby myło ręce?
Przychodzimy z pomąca.
Dziecko w łatwy sposób zapamięta tą lekcję do końca życia.

Potrzebujemy:
-talerz
-wodę
-pieprz
-mydło lub płyn do naczyń

Wlewamy wodę do talerza i wsypujemy pieprz. Pieprz to nasze wirusy, które spotykamy wokól nas.
Prosimy dziecko, aby zamoczyło paluszek.
Co sie stało? Wirusy przykleiły się do paluszka. Wycieramy paluszek.

A co sie stanie , jezeli zamoczymy naszego paluszka w mydle? Sprawdzamy.

Jak mogliśmy zaobserwować wokół palca wirusy rozeszły się we wszystkie strony i palec pozostał czysty.

Morał z tego taki, ze bakterie i wirusy nie lubią środków czystosci i dlatego, tak ważne jest mycie rąk.

Zachecamy do przeprowadzenia eksperymentu!

1 1067x800

2 1067x800

3 1067x800

4 1067x800

31 marzec 2020

Zrzutka dla szpitala

Chojnicki Szpital zbiera fundusze na walkę z koronawirusem (COVID-19). Zachęcamy do włączenia się w akcję.

Epidemia wirusa SARS-CoV-2 zwana koronawirusem, rozprzestrzenia się w naszym kraju w coraz większym tempie. Szpitale w Polsce najbardziej teraz potrzebują materiałów ochrony osobistej, aby maksymalnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.
zczególnie ważne jest, aby personel, który walczy o zdrowie i życie pacjentów, był zaopatrzony w środki ochrony i w sprzęt, który pozwoli lekarzom i całemu personelowi medycznemu zostać na posterunku do końca i pomagać Wam w każdej sytuacji.


Pamiętajcie liczy się każdy grosz do walki z tą chorobą!

Każdy kto chciałby podarować jakąś kwotę od siebie to znajdzie szczegółowe informacje w linku poniżej.

www.milionypotrzeb.pl

logoakcji 1

COVID_19... wirus, który sprawił, że zastanawiasz się co zrobisz ze swoim dzieckiem w domu.                                                                                              

Z pewnością nie jest to łatwy okres i mało komu do śmiechu. Nie zostawiajmy jednak naszych dzieci samych przed telewizorem, ale spróbujmy wspólnie wykorzystać ten czas będąc po prostu dla siebie. Co robić? Mamy kilka pomysłów:

1.CIECZ NIENEWTONOWSKA
To świetna zabawa sensoryczna dla wszystkich dzieci, zarówno tych małych, jak i dużych.

Przepis:
- mąka ziemniaczana
- woda
Trzeba wymieszać dokładnie taką samą ilość wody i mąki.

Jak zachowuje się ciecz, wie każdy z nas. Ciecz nienewtonowska zmienia swoje właściwości pod wpływem nacisku.
Gdy szybko chwycimy ciecz i zaczniemy zagniatać- utworzy się kulka, natomiast jeżeli zostawimy tą kulkę na dłoni- zacznie spływać nam pomiędzy palcami.
Możemy zatem śmiało stwierdzić, że ciecz nienewtonowska potrafi zachowywać się zarówno jak ciało stałe oraz jako ciecz.

Taka ciecz potrafi zmienić swoją ,,twardość” do tego stopnia, że możemy po niej chodzić.
Idealnym przykładem będzie, gdy piąstkami będziemy szybko uderzali o naszą ciecz, będzie odbijać nasze ,,ciosy”, natomiast gdy pomału włożymy palce dalej będzie cieczą.

2. SLIME,
czyli coś co dzieciaczki kochają najbardziej

Przepis:
- 2 łyżki kleju intraligatorskiego
- 1 łyżka żelu do prania (np.Persil)
- łyżka wody
- ok. 1 garści pianki do golenia

Wymienione składniki wymieszać, z czego piankę do golenia dodajemy na samym końcu po wymieszaniu wcześniejszych części.
Jeżeli chcemy aby nasz glutek miał kolor, dodajemy barwnik przed dodaniem pianki>
Tak zrobionego glutka możemy przechowywać w woreczku w lodówce, aby nie stracił swoich właściwości.
Przyjemnego ugniatania.

3. MASA BALONOWA
Ciekawa alternatywa, zamiast dobrze znanych nam slimów.

Potrzebujemy:
- 4 łyżki kleju płynnego
- 4 łyżki żelu do prania
- odrobina pianki do golenia
- słomka

Mieszamy w równych proporcjach klej i żel płynny (dzieci mogą ręką). Dodajemy odrobinę pianki do golenia (wzmocni nasze bąbelki).
Po wymieszaniu naszych składników w utworzoną masę wkładamy słomkę i zaczynamy zabawę, który balon będzie większy.
Oprócz sporej ilości śmiechu jest to świetna zabawa na wzmocnienie aparatu mowy.

4. KREATYWNIE

Najlepszy czas to ten spędzony z dzieckiem. Czas spędzony z dzieckiem na wspólnych zabawach jest najcenniejszym prezentem jaki możemy mu podarować.
Nie potrzeba tutaj wcale wymyślnych wycieczek, czy drogich zabawek. Powróćmy drodzy rodzice do czasów naszej młodości i zabaw, w jakie my się bawiliśmy z naszymi rówieśnikami.

Ciepło, ciepłej, gorąco! Zabawa polega na schowaniu jakiegoś przedmiotu. osoba, która go schowała musi instruować pozostałych uczestników za pomocą słów ciepło/zimno oraz ich odpowiedników określających odległość (cieplej, gorąco). Ten co chowa skarb chowa go ponownie i zabawa zaczyna się od nowa.

Zabawa w chowanego - tej zabawy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Dzieci ją uwielbiają.

Wspólne czytanie - korzyści z czytania nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Czytanie nie tylko wspiera rozwój intelektualny dziecka, poszerza jego słownictwo, ale także pozwala rozwijać wyobraźnięi pozostawia miłe wspomnienia. Nic tylko rozsiąść się wygodnie i przenieść w krainę walecznych rycerzy i pięknych księżniczek.

Wspólny teatrzyk to może okazać się interesującym doświadczeniem. Możecie poprzebierać się w to co znajdziecie w Waszej garderobie i odegrać sceny z bajek (koniecznie uwiecznijcie to nagraniem) lub zamieńcie się na chwilę rolami ze swoimi dziećmi. Wy bądźcie dziećmi, a Wasze maluchy na chwilę będą rodzicami- w tej zabawie możecie zobaczyć jak odbierają Was dzieci Uśmiech
Pozwólcie Waszym dzieciom się wypowiedzieć i cierpliwie wysłuchajcie ich pomysłów odnośnie wystawianego teatrzyku.

Życzymy przyjemnej zabawy, a przede wszystkim zdrowia i spokoju w tym trudnym okresie!

02 marzec 2020

Święta Nietypowe

Zapraszamy do obchodzenia wspólnie z Eksperymentarium Świąt Nietypowych.

Kalendarz Świąt nietypowych 2020

23 grudzień 2019

Podaruj swojego misia

by pomógł poszkodowanym dzieciom                                    

Dołączyliśmy akcji "Misie Ratownisie". Będziemy zbierać pluszowe zabawki, aby wesprzeć dzieci uczestniczące w wypadkach drogowych.

Zebrane misie trafią do służb ratowniczych - straży pożarnych i karetek pogotowia, by towarzyszyły poszkodowanym dzieciom.

Może nie wiecie, ale dzięki takiemu pluszakowi, pobyt w karetce i w szpitalu jest mniej stresujący. Miś odwraca uwagę dziecka od tragicznych wydarzeń.

Misie Ratownisie ułatwiają lekarzom kontakt z dziećmi. Przy pomocy misia ratownik może uzyskać ważne informacje, może spytać: "Co misia boli?", albo "Czy miś może poruszać łapką?". 

Ponieważ każde dziecko zabiera swojego Misia Ratownisia do domu, potrzeba jest naprawdę wiele pluszaków.

Zachęcamy: przynieście Wasze zapomniane lub leżące gdzieś w kącie misie do Eksperymentarium w Chojnicach.

My przekażemy je dalej, by w ramach akcji "Misie Ratownisie" pomagały najmłodszym.

Akcja trwać będzie w Eksperymentarium do 30 stycznia.

Strona 1 z 15

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…